Prepoznajte na vrijeme, evo kako da spasete biljke!
Ako se pitate zašto cvijeće vene, profesionalni baštovani kažu – zanemarujete problem koji je najčešći uzrok, jer ga ne prepoznajete! Truljenje korijena je veoma čest problem sa sobnim biljkama, koji izazivaju bakterije ili gljivice. Ovi patogeni prosto “cvjetaju” u vlažnoj zemlji, zbog čega dovedu do gušenja korijenskog sistema. Korijen takođe može istruliti ako prečesto zalivate biljku.
Korijen je, jednostavno rečeno, kao motor vaše biljke – on pokreće sve procese u stablu i grančicama, odgovoran je za uspijevanje svega što se nalazi iznad zemlje. I kada koren strada, ubrzo ista sudbina čeka i ostatak biljke.
“Biljkama je neophodan kiseonik kako bi vršile fotosintezu, i hranljive materije pretvarale u energiju. Ako kiseonika nema oko korijenja, ćelije ne mogu da proizvedu ključni molekul koji spasava i transportuje energiju kroz ostale ćelije. Korijen umire, sprovođenje hranljivih materija se obustavlja i biljka vene”, rekla je Debi Nis, stručnjak za hortikulturu.
Prvi signal da je korenski sistem u problemu su listovi koji su žuti, ili crni. Izgledaće suho i sparušeno čak i ako zalivate biljku.
Ako oko biljke ima dosta vaši, to je još jedan siguran znak da nešto nije u redu. Posljednji (i najmanje prijatan) je kiselkasti, truli miris nalik pokvarenim jajima koji se osjeća u blizini biljke.
Ako primijetite ijedan od ovih signala, izvadite biljku iz saksije i pogledajte kako izgleda vidljivi dio korijena. Ako je crn ili smeđ umjesto bijel, gnjecav i mekan umjesto da je čvrst, korijenski sistem vaše biljke truli.
Ovaj problem izazivaju pretjerano zalivanje, loš sistem odvođenja viška vode u saksiji ili premalo vode. Zvuči zbunjujuće, ali premalo vode će navesti korenje da se skupi, i to se najčešće događa ako biljku zaboravljate da zalijete. Onda kada je se budete sjetili, “udavićete” je vodom i sada krhki korijenski sistem će biti dodatno oštećen.
Postoje načini da probate da spasete biljku. Oštrim makazama odsijecite dijelove korijena koji su istrulili. Sječivo obavezno umočite u sredstvo za dezinfekciju kako biste na mjestu reza dezinfikovali ostatak korijena. Pažljivo pod mlazom mlake vode operite ostatak korijena, i presadite biljku u svježu zemlju.
Ako toj biljci nema spasa, znajte da možete da probate da iz nje “izvučete” novu uz pomoć pelcera.
(mondo.rs)